
Пам’ятай про …Крути!
Поїзди, проходячи повз цю маленьку станцію на Чернігівщині, стишують хід, а 29 січня – тривожно гудуть… Крути!
Тут понад півсотні гімназистів, студентів, козацтва стали до нерівного бою із понад чотиритисячною, добре озброєною та вишколеною армією Муравйова.
Шість годин пекла і …чотири дні, за які представники УНР підписали Брестський мирний договір із країнами Четверного союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Туреччина та Болгарія) УНР була визнана як самостійна держава, а її армія отримала підтримку німецької та австро-угорської армій у боротьбі з більшовиками.
27 студентів та гімназистів із розвідувального підрозділу потрапили в полон, більшовики їх катували й розстріляли.
«Понад все вони любили свій коханий край. Вмерли в Новім Заповіті з славою святих На Аскольдовій могилі. Поховали їх», - писав Павло Тичина.
Про перебіг бою під Крутами, наслідки, причини, про крутянців, які стали символом нескореності й незламності, – йшла мова під час виховної години «Бій під Крутами», організованої для учнів групи 17 професії «Маляр, штукатур, лицювальник-пличтоник» майстром виробничого навчання Галиною Крушельницькою.
І музика перепліталася з поезіє, слова – із уривками кінострічок «Невідома Україна» та «Лист без конверта».
«І пам’ять горіла, мов свічка, у кожному схвильованому серці, – зауважує Галина Крушельницька. – Пам’ять про «перших кіборгів», з пролитої крові яких, наче з безсмертя, розквітли паростки волі України».

